Nie trzeba zakwasu, aby zrobić pyszny barszcz wigilijny. Zachwyca kolorem i smakiem
Zakwas buraczany jest tym, co daje smak i wyjątkowy kolor barszczowi. A co, jeśli nie masz zakwasu, a Wigilia tuż, tuż? Mamy na to sposób. Wystarczą buraki i kilka prostych składników, które prawdopodobnie masz już w domu, a jeśli nie, kupisz je w każdym warzywniaku czy osiedlowym spożywczaku. To barszcz bez zakwasu idealny do uszek, krokietów czy wigilijnych pasztecików.
Jak zrobić barszcz bez zakwasu?
Barszcz bez zakwasu to barszcz zrobiony na warzywnym bulionie z dodatkiem kilku grzybów (nie przesadź z ilością grzybów, aby barszcz nie wyszedł zbyt ciemny, grzyby mają jedynie lekko podkręcić smak). Sekretem intensywnego, aromatycznego bulionu jest przesmażenie warzyw, a dopiero potem zalanie ich wodą. Kiedy bulion jest gotowy, dodaje się buraki i gotuje jeszcze ok. 40 minut.
Prostym i skutecznym trikiem na podkręcenie smaku i koloru barszczu jest dodanie już na sam koniec surowego buraka. Do barszczu warto wrzucić także pokrojone na ćwiartki jabłko (idealnie sprawdzą się tu kwaśne jabłka, np. szare renety).
Przepis: Barszcz bez zakwasu
Aromatyczny barszcz nie tylko na Wigilię.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 65 w każdej porcji
Składniki
- 6 buraków
- 3 ząbki czosnku
- 2 l wody
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1 mała cebula
- 1/3 pora
- 1 małe jabłko
- 2 łyżki octu
- 5 suszonych grzybów
- 1 łyżka majeranku
- 2 liście laurowe
- 4 kulki ziela angielskiego
- sól i pieprz
- 2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania
- Szykowanie bulionuWarzywa – oprócz buraków – pokrój i wrzuć do garnka na rozgrzany olej, smaż, aż lekko się zezłocą. Zalej wszystko wodą, dodaj grzyby, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj ok. 50 minut.
- Robienie barszczuPięć buraków pokrój na mniejsze kawałki, a jednego buraka zostaw na później. Dodaj buraki do bulionu, dopraw octem lub sokiem z cytryny i gotuj na niewielkim ogniu przez ok. 40 minut. Dopraw solą, pieprzem, ewentualnie odrobiną cukru. Na koniec dopraw majerankiem. Wyłącz gaz pod barszczem i dodaj surowego, obranego buraka oraz jabłko pokrojone na ćwiartki. Odstaw wszystko na co najmniej kilka godzin. Po tym czasie odcedź barszcz.
Inspiracja: warzywa z gotowania bulionu możesz wykorzystać do świątecznych pasztetów czy sałatki jarzynowej, tak samo można wykorzystać gotowane buraki. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, śledzi czy różnego rodzaju przekąsek z wykorzystaniem gotowanych czy pieczonych buraków (np. buraczanego hummusu).
Jak podawać barszcz bez zakwasu?
Żaden barszcz nie lubi długiego gotowania, ponieważ traci wtedy swój kolor (to samo dzieje się z barszczem na zakwasie). Gotowy barszcz należy jedynie podgrzać przed podaniem. Można go serwować z tradycyjnymi uszkami, podać w filiżankach do krokietów czy pasztecików. Idealnie się sprawdzi jako rozgrzewający napój do kolacji czy obiadu.